Náš tým

Šárka Matoušková
Pověřená vedením

E-mail: sarka.matouskova@dinoskola.cz

Žijeme jenom jednou....
Ráda zkouším nové věci jako obohacující zkušenost, těším se z kontaktu s dětmi, pro jejich pestrou rozmanitost...

Pracuji jako asisten pedagoga a mým cílem je individuální přístup ke každému dítěti. Naše společná práce mě učí velké trpělivosti a toleranci.
Vždy je pro mě důležitá zpětná vazba a sdílená radost.Věřím ,že ve spolupráci s učitelem dokážeme vytvořit pro všechny děti tvůrčí a podnětné prostředí, které je postupně dovede k samostatnosti a zodpovědnosti nad sebou samým.

Vzdělání a praxe

  • SPGŠ Praha obor MŠ

  • Kurzy a semináře týkající se práce asistenta pedagoga a Inkluze

  • Učitelka MŠ Praha Horní Počernice, Vyšehrad

  • Asistent pedagoga ZŠ Chuchle, Černošice

Zájmy

Volný čas věnuji rodině a svým koníčkům.

Iveta Hlávková
Učitelka v mateřské škole

E-mail: iveta.hlavkova@dinoskola.cz

Práce s dětmi mne naplňovala již od školních let a proto jsem se rozhodla pro studium na Střední pedagogické škole, obor Výchovná a humanitární činnost.

Pracovala jsem několik let v zahraničí, v anglicky mluvících rodinách jako au-pair a vychovatelka předškolních dětí. Doplnila jsem si kurz "Special needs approriate practice" na univerzitě. Anglický jazyk, ze kterého jsem absolvovala státní jazykovou zkoušku, mne provázel dále i jako učitelku I. a II. stupně ZŠ, kde jsem si získala praxi i s dětmi se speciálně vzdělávacími potřebami.

Nyní si rozšiřuji vzdělání v oboru předškolní pedagogiky a děti ve školce připravuji na úspěšný vstup do školních lavic.

Ráda děti pozitivně motivuji k učení nových věcí, tak aby plně objevily svůj vlastní potenciál.

Mezi mé koníčky patří čtení, psaní, hudba a zpěv.

Stephanie Gaskin
Učitelka v mateřské škole

Hello, my name is Stephanie. I come from New Jersey, USA. I have lived in the Czech Republic for four years. I enjoy teaching children of the preschool age the most. When I realise they finally grasp the alphabet it makes me happy. I enjoy studying languages, which helps me become a better teacher. I also love gardening and nature.

Eleanor Davis
Učitelka v mateřské škole

My name is Ellie Davis. I am from England and have a BSc in Speech and Language Sciences from Newcastle University. I have worked in many different primary schools with young and preschool children. It has been a dream of mine to live in a foreign city for a long time, and I fell in love with Prague when I visited a few years ago! In my spare time I love to read, play guitar and I also like to play Volleyball and Badminton.

Domenic Molinaro
Učitel v mateřské škole

I was born and grew up in Connecticut, USA. I have a bachelor's degree in Professional Writing from Western Connecticut State University. I came to Prague in 2014 and have lived and worked here for the past two years teaching all ages. I am an avid reader and try to read as much as possible. I am also a big lover of music and am constantly listening to music from all time periods and genres. One of my biggest interests in life is secular buddhism. I try to implement the ideas of buddhism into my life and be as mindful and aware as possible every day. I love teaching children and learning from them. I believe children are natural explorers and learners, especially of language, and just need to be motivated and guided in the right direction. Every child is unique and needs special attention. I believe in being a good role model and leading by example, and with humor. The environment and philosophy of Dino Skola allows me to connect wit h and educate children in a natural way.

Jennifer Schirtz
Učitelka v mateřské škole

My name is Jennifer Schirtz. I was born and grew up in Luxembourg but
lived and studied in Scotland for over 6 years where I completed a
Bachelor’s degree in English Studies and a Master’s degree in
Translation.
I have been a regular visitor to Prague for the past 6 years and
recently decided to move here with my Czech husband.
Over the past 10 years I have worked with children of various ages and
in different settings. I love languages but I find working with kids
the most rewarding and it gives me a lot of joy. Working in an
international preschool allows me to combine both of these aspects.
I’m a very open, positive and approachable person, who’s always eager
to learn new things. In my free time, I enjoy baking and trying out
new recipes. My other hobbies include archery, crafting and
travelling. I also have a passion for handmade ceramics :)

Andrew Phillips
Učitel v mateřské škole.

I have been living and teaching English in Prague for over a year and a half now! I graduated with a bachelors degree in Environmental Health & Safety from Keene State College. Working with kids has become a big passion for me and I love seeing their smiles every day! :). I love to play sports, travel, and get outside as much as possible