Náš tým

Bc. Markéta Maháková
Ředitelka mateřské školy

E-mail: marketa.mahakova@dinoskola.cz

Na Střední pedagogické škole jsem vystudovala obor předškolní a mimoškolní pedagogiku. Nyní si vzdělání doplňuji na univerzitě oborem speciální pedagogika.

V mateřské škole Dino pracuji již mnoho let. Má práce je mým koníčkem. Líbí se mi pohled na radostné tváře dětí a vidět progresy, které dělají. Práce učitele je pro děti v tomto věku obvykle největším snem, tudíž k nám vzhlíží a mají tendenci každý dobrý vzor napodobovat. Ve volném čase se věnuji rodině, četbě, sportu a cestování.

Iveta Hlávková

E-mail: iveta.hlavkova@dinoskola.cz

Práce s dětmi mne naplňovala již od školních let a proto jsem se rozhodla pro studium na Střední pedagogické škole, obor Výchovná a humanitární činnost.

Pracovala jsem několik let v zahraničí, v anglicky mluvících rodinách jako au-pair a vychovatelka předškolních dětí. Doplnila jsem si kurz "Special needs approriate practice" na univerzitě. Anglický jazyk, ze kterého jsem absolvovala státní jazykovou zkoušku, mne provázel dále i jako učitelku I. a II. stupně ZŠ, kde jsem si získala praxi i s dětmi se speciálně vzdělávacími potřebami.

Nyní si rozšiřuji vzdělání v oboru předškolní pedagogiky a děti ve školce připravuji na úspěšný vstup do školních lavic.

Ráda děti pozitivně motivuji k učení nových věcí, tak aby plně objevily svůj vlastní potenciál.

Mezi mé koníčky patří čtení, psaní, hudba a zpěv.

Shannon Burke
Učitelka v mateřské škole

I am from New Jersey, U.S.A. and have been teaching at preschools throughout Prague for the past 6 years. I have a bachelor's degree in Business Studies from The Richard Stockton College of New Jersey and a TEFL certificate from Caledonian School in Prague. I enjoy meditation, travel, and comedy. I also enjoy spending time with my dog. I believe in learning about a teaching to each child's individuality and creativity, and especially enjoy being silly, conversing and playing with children.

Eleanor Davis
Učitelka v mateřské škole

My name is Ellie Davis. I am from England and have a BSc in Speech and Language Sciences from Newcastle University. I have worked in many different primary schools with young and preschool children. It has been a dream of mine to live in a foreign city for a long time, and I fell in love with Prague when I visited a few years ago! In my spare time I love to read, play guitar and I also like to play Volleyball and Badminton.

Domenic Molinaro
Učitel v mateřské škole

I was born and grew up in Connecticut, USA. I have a bachelor's degree in Professional Writing from Western Connecticut State University. I came to Prague in 2014 and have lived and worked here for the past two years teaching all ages. I am an avid reader and try to read as much as possible. I am also a big lover of music and am constantly listening to music from all time periods and genres. One of my biggest interests in life is secular buddhism. I try to implement the ideas of buddhism into my life and be as mindful and aware as possible every day. I love teaching children and learning from them. I believe children are natural explorers and learners, especially of language, and just need to be motivated and guided in the right direction. Every child is unique and needs special attention. I believe in being a good role model and leading by example, and with humor. The environment and philosophy of Dino Skola allows me to connect wit h and educate children in a natural way.

Jennifer Schirtz

My name is Jennifer Schirtz. I was born and grew up in Luxembourg but
lived and studied in Scotland for over 6 years where I completed a
Bachelor’s degree in English Studies and a Master’s degree in
Translation.
I have been a regular visitor to Prague for the past 6 years and
recently decided to move here with my Czech husband.
Over the past 10 years I have worked with children of various ages and
in different settings. I love languages but I find working with kids
the most rewarding and it gives me a lot of joy. Working in an
international preschool allows me to combine both of these aspects.
I’m a very open, positive and approachable person, who’s always eager
to learn new things. In my free time, I enjoy baking and trying out
new recipes. My other hobbies include archery, crafting and
travelling. I also have a passion for handmade ceramics :)