Jsme soukromé osmileté gymnázium zaměřené na výuku cizích jazyků.

Kdo jsme a co nabízíme

Kromě výuky angličtiny jako cizího jazyka vyučujeme od primy některé odborné předměty přímo v angličtině.
Dalším jazykem je španělština a v tercii si potom studenti volí mezi francouzštinou, němčinou a ruštinou.
Na vyšším gymnáziu skládají studenti mezinárodní cambridgeské zkoušky IGCSE, po jejichž úspěšném zvládnutí vstupují do dvouletého IB Diploma Programme.

Pracujeme s iPady

Představte si výuku, která je mnohem pestřejší,
účinnější a zároveň zábavnější.

IGCSE

The Cambridge IGCSE exams is the world’s most popular international examinations and are recognized by universities around the world. Our goal with the Cambridge IGCSE is to prepare our students for the challenges they will face when they move on to their next level of education and higher education. The courses will also begin to prepare our students to meet the challenges of a new and complex global society. The course is a two year program that involves work done in the classroom and final exams that will begin in June 2018.

Soukromé osmileté gymnázium DINO-HIGH SCHOOL s.r.o. is a candidate school* for the Diploma Programme. This school is pursuing authorization as an IB World School. These are schools that share a common philosophy -
a commitment to high quality, challenging, international education that Soukromé osmileté gymnázium DINO-HIGH SCHOOL s.r.o. believes is important for our students.

IB

*Only schools authorized by the IB Organization can offer any of its four academic programmes: the Primary Years Programme (PYP), the Middle Years Programme (MYP), the Diploma Programme or the Career-related Programme (CP). Candidate status gives no guarantee that authorization will be granted.

For further information about the IB and its programmes, visit http://www.ibo.org